Innovation Skåne

Marianne Larsson

Marianne är en mycket uppskattad affärsrådgivare och projektledare för HealthTech Nordic. Marianne grundade Mobile Heights Business Center, Nordic Connected Health Star Track och, tillsammans med internationella partners, HealthTech Nordic. Innan Marianne kom till Innovation Skåne arbetade hon 15 år med internationell affärsutveckling på Tetra Pak och Alfa Laval och nio år som entreprenör och management konsult i olika branscher. Marianne anlitas ofta av regionala och nationella innovationsaktörer och myndigheter för sin expertis och även som talare och jurymedlem – till exempel i den populära tävlingen Uppfinnarna på TV4 och för Mobilgalan 2015.

Projekt på Innovation Skåne
HealthTech Nordic, Materials Business Center, Lighting Metropolis

Kompetensområden
Startups, tillväxt, innovation, uppkopplad hälsa, mobile, och sedan tidigare industrierfarenhet och ledarskap inom biotech, life science, healthcare

Motivation
Innovation för fler jobb, skatteintäkter till en god välfärd (hälso- och sjukvård, skola, omsorg). Innovation för mänsklighetens bästa (hälsa, miljö, mat och vatten, utbildning, trygghet etc).

Kontaktinfo

Innovationsledare, Hälsa

marianne.larsson@innovationskane.com

+46 708 158 715

Fler medarbetare

Joakim Nelson

VD

joakim.nelson@innovationskane.com

+46 703 193 385

Anders Östergren

Innovationsledare, Hälsa

anders.ostergren@innovationskane.com

+46 705 469 479

Anna Wilkens

Innovationsledare, Kommunikation

anna.wilkens@innovationskane.com

+46 729 752 620

Johan Rosendahl

Innovationsledare, HR

johan.rosendahl@innovationskane.com

+46 708 868 745

Jack Austern

Innovationsledare, Affärsrådgivning

jack.austern@innovationskane.com

+45 311 363 48

Bengt Stavenow

Innovationsledare, Hälsa

bengt.stavenow@innovationskane.com

+46 705 181 525

Björn Lagnevik

Innovationsledare

bjorn.lagnevik@innovationskane.com

+46 705 721 979

Carl Malm

Innovationsledare, Material

carl.malm@innovationskane.com

+46 734 163 895

Caroline Andrén

Innovationsledare, Upphandling​

caroline.andren@innovationskane.com

+46 70 811 51 21

David Wensbo Posaric

Innovationsledare, Hälsa

david.wensbo@innovationskane.com

+46 723 99 48 26

Eva-Marie Johnsson

Innovationsledare, Administration

eva-marie.johnsson@innovationskane.com

+46 766 106 186

Daniel Sahlin

Innovationsledare, Hälsa

daniel.sahlin@skane.se

+46 725 951 594

Maria Edgren

Innovationsledare, Belysning

maria.edgren@innovationskane.com

+46 707 130 518

Anna Johansson

Innovationsledare, Administration

anna.johansson@innovationskane.com

+46 721 936 305

Erik Sundberg

Innovationsledare, Kommunikation

erik.sundberg@innovationskane.com

+46 70 982 14 86

Anders Nilsson

Innovationsledare

anders.nilsson@innovationskane.com

+46 706 74 20 02

Fred Kjellson

Innovationsledare, Hälsa

fred.kjellson@innovationskane.com

+46 766 486 076

Lars Edström

Ekonomichef

lars.edstrom@innovationskane.com

+46 722 103 020

Harry Håkansson

Innovationsledare, Affärsrådgivning

harry.hakansson@innovationskane.com

Jonas Andersson

Innovationsledare, Affärsrådgivning

jonas.andersson@innovationskane.com

+46 733 10 08 45

Ann-Sofie Frey

Innovationsledare, Affärsrådgivning

ann-sofie.frey@innovationskane.com

+46 708 240 790

Jonas Möller

Innovationsledare, Hälsa

jonas.moller@innovationskane.com

+46 723 636 990

Jörgen Gustafsson, Ph.D.

Innovationsledare, Affärsrådgivning

jorgen.gustafsson@innovationskane.com

+46 730 24 24 59

Melina Katkic

Innovationsledare, Affärsrådgivning

melina.katkic@innovationskane.com

+46 707 317 450

Fredrik Malmberg

Innovationsledare, Belysning

fredrik.malmberg@innovationskane.com

+46 73 587 7031

Erik Stenberg

Innovationsledare, Material

erik.stenberg@innovationskane.com

+46 706 20 20 84

Malin Larsson

Innovationsledare, Mobilitet

malin.larsson@innovationskane.com

+46 702 107 858

Margareta Wallentén

Innovationsledare, Hälsa

margareta.wallenten@innovationskane.com

+46 709 188 720

Maria Bjerstam

Innovationsledare, Hälsa

maria.bjerstam@innovationskane.com

+46 733 552 408

Markus Mårtensson

Innovationsledare

markus.martensson@innovationskane.com

+46 701 433 129

Susanne Hertzberg

Innovationsledare, Administration

susanne.hertzberg@innovationskane.com

+46 734 247 417

Thomas Torounidis

Innovationsledare, Affärsrådgivning

thomas.torounidis@innovationskane.com

Ulrika Björck

Innovationsledare, Hälsa

ulrika.bjorck@innovationskane.com

+46 733 931 813

Elida Cimic

Innovationsledare, Kommunikation

elida.cimic@innovationskane.com

+46 723 99 48 01

Emmy Bertholdsson

Innovationsledare, Hälsa

emmy.bertholdsson@innovationskane.com

+46 734 163 894

Emelie Olsson

Innovationsledare, Livsmedel

emelie.olsson@innovationskane.com

+46 761 121 257

Lotta Holmqvist

Innovationsledare, Tillväxtteam

lotta.holmqvist@innovationskane.com

0703941914

Per Löfberg

Innovationsledare, Mobilitet

per.lofberg@innovationskane.com

+46 735 02 31 57

Aldo Vermiglio

Innovationsledare, Hälsa

aldo.vermiglio@innovationskane.com

0723010863

Magnus Wallengren

Innovationsledare, Hälsa

magnus.wallengren@innovationskane.com

0766102242

Gunilla Elmenius

Innovationsledare, Projekt- och verksamhetsstyrning

gunilla.elmenius@innovationskane.com

+46 768 709 466

Lilla Radnai

Innovationsledare, Affärsrådgivning

lilla.radnai@innovationskane.com

+46723304963

Vår styrelse