Innovation Skåne

Kontakta oss

Det kanske är våra fantastiska entreprenörer, innovatörer och deras mod och banbrytande idéer. Eller kanske det internationella intresset från industri och investerare. Eller allt i kombination. Vad det än är, så får det många skickliga människor att vilja bli en del av vårt team.

Många av våra medarbetare jobbar deltid på Innovation Skåne och deltid i det privata näringslivet eller i andra offentliga verksamheter, många driver också egna företag. Hos oss arbetar människor med specialistkompetenser inom bland annat HR, IPR, sjukvård, kommunikation och marknadsföring. Tillsammans har vi ett stort och värdefullt nätverk.

En hög etisk standard är grunden för vår verksamhets förtroende. Vi vill att alla som kommer i kontakt med oss ska känna sig trygga och därför har vi tagit fram en etikpolicy.

Välkommen att ta del av våra erfarenheter och kontakter!

Kontaktuppgifter

För allmänna frågor nås vi via info@innovationskane.com eller +46 (46) 286 87 50. Du kan också kontakta någon av våra medarbetare direkt, du hittar kontaktuppgifterna nedan.

Mediarepresentanter hittar information och kontaktuppgifter i vårt pressrum.

Här finns vi

Välkommen att besöka oss på något av våra fyra kontor i Skåne:

Medicon Village (huvudkontor), Scheeletorget 1, 223 81, Lund
MINC, Anckargripsgatan 3, 211 19, Malmö
Krinova Science Park, Stridsvagnsvägen 14, 291 39, Kristianstad
THINK, Bredgatan 11, 252 25, Helsingborg

 

I siffror

45

professionella medarbetare som jobbar för innovation, tillväxt och samhällsutveckling.

Alla medarbetare

Joakim Nelson

VD

joakim.nelson@innovationskane.com

+46 703 193 385

Marianne Larsson

Innovationsledare, Hälsa

marianne.larsson@innovationskane.com

+46 708 158 715

Anders Östergren

Innovationsledare, Hälsa

anders.ostergren@innovationskane.com

+46 705 469 479

Anna Wilkens

Innovationsledare, Kommunikation

anna.wilkens@innovationskane.com

+46 729 752 620

Johan Rosendahl

Innovationsledare, HR

johan.rosendahl@innovationskane.com

+46 708 868 745

Jack Austern

Innovationsledare, Affärsrådgivning

jack.austern@innovationskane.com

+45 311 363 48

Bengt Stavenow

Innovationsledare, Hälsa

bengt.stavenow@innovationskane.com

+46 705 181 525

Björn Lagnevik

Innovationsledare

bjorn.lagnevik@innovationskane.com

+46 705 721 979

Carl Malm

Innovationsledare, Material

carl.malm@innovationskane.com

+46 734 163 895

Caroline Andrén

Innovationsledare, Upphandling​

caroline.andren@innovationskane.com

+46 70 811 51 21

David Wensbo Posaric

Innovationsledare, Hälsa

david.wensbo@innovationskane.com

+46 723 99 48 26

Eva-Marie Johnsson

Innovationsledare, Administration

eva-marie.johnsson@innovationskane.com

+46 766 106 186

Daniel Sahlin

Innovationsledare, Hälsa

daniel.sahlin@skane.se

+46 725 951 594

Maria Edgren

Innovationsledare, Belysning

maria.edgren@innovationskane.com

+46 707 130 518

Anna Johansson

Innovationsledare, Administration

anna.johansson@innovationskane.com

+46 721 936 305

Erik Sundberg

Innovationsledare, Kommunikation

erik.sundberg@innovationskane.com

+46 70 982 14 86

Anders Nilsson

Innovationsledare

anders.nilsson@innovationskane.com

+46 706 74 20 02

Fred Kjellson

Innovationsledare, Hälsa

fred.kjellson@innovationskane.com

+46 766 486 076

Lars Edström

Ekonomichef

lars.edstrom@innovationskane.com

+46 722 103 020

Harry Håkansson

Innovationsledare, Affärsrådgivning

harry.hakansson@innovationskane.com

Jonas Andersson

Innovationsledare, Affärsrådgivning

jonas.andersson@innovationskane.com

+46 733 10 08 45

Ann-Sofie Frey

Innovationsledare, Affärsrådgivning

ann-sofie.frey@innovationskane.com

+46 708 240 790

Jonas Möller

Innovationsledare, Hälsa

jonas.moller@innovationskane.com

+46 723 636 990

Jörgen Gustafsson, Ph.D.

Innovationsledare, Affärsrådgivning

jorgen.gustafsson@innovationskane.com

+46 730 24 24 59

Melina Katkic

Innovationsledare, Affärsrådgivning

melina.katkic@innovationskane.com

+46 707 317 450

Fredrik Malmberg

Innovationsledare, Belysning

fredrik.malmberg@innovationskane.com

+46 73 587 7031

Erik Stenberg

Innovationsledare, Material

erik.stenberg@innovationskane.com

+46 706 20 20 84

Malin Larsson

Innovationsledare, Mobilitet

malin.larsson@innovationskane.com

+46 702 107 858

Margareta Wallentén

Innovationsledare, Hälsa och Livsmedel

margareta.wallenten@innovationskane.com

+46 709 188 720

Maria Bjerstam

Innovationsledare, Hälsa

maria.bjerstam@innovationskane.com

+46 733 552 408

Markus Mårtensson

Innovationsledare

markus.martensson@innovationskane.com

+46 701 433 129

Susanne Hertzberg

Innovationsledare, Administration

susanne.hertzberg@innovationskane.com

+46 734 247 417

Thomas Torounidis

Innovationsledare, Affärsrådgivning

thomas.torounidis@innovationskane.com

Ulrika Björck

Innovationsledare, Hälsa

ulrika.bjorck@innovationskane.com

+46 733 931 813

Elida Cimic

Innovationsledare, Kommunikation

elida.cimic@innovationskane.com

+46 723 99 48 01

Emmy Bertholdsson

Innovationsledare, Hälsa

emmy.bertholdsson@innovationskane.com

+46 734 163 894

Emelie Olsson

Innovationsledare, Livsmedel

emelie.olsson@innovationskane.com

+46 761 121 257

Lotta Holmqvist

Innovationsledare, Tillväxtteam

lotta.holmqvist@innovationskane.com

0703941914

Per Löfberg

Innovationsledare, Mobilitet

per.lofberg@innovationskane.com

+46 735 02 31 57

Aldo Vermiglio

Innovationsledare, Hälsa

aldo.vermiglio@innovationskane.com

0723010863

Magnus Wallengren

Innovationsledare, Hälsa

magnus.wallengren@innovationskane.com

0766102242

Gunilla Elmenius

Innovationsledare, Projekt- och verksamhetsstyrning

gunilla.elmenius@innovationskane.com

+46 768 709 466

Lilla Radnai

Innovationsledare, Affärsrådgivning

lilla.radnai@innovationskane.com

+46723304963

Vår styrelse